Loading...

Nástenné klimatizácie pozostávajú z 3 hlavných častí: vonkajšej (kondenzačnej), vnútornej chladiacej jednotky a spojovacieho potrubia. Čím je potrubie kratšie, tým sú energetické nároky menšie a účinnosť citeľnejšia. Vnútorná časť klimatizačnej jednotky sa upevňuje na stenu do interiéru. V prípade potreby vnútornej jednotky do viacerých miestností hovoríme o multisplitovej klimatizácii. Vo väčšine prípadov postačí jedna vonkajšia jednotka, na ktorú sa pripájajú ďalšie vnútorné. Práve nástenné klimatizácie patria medzi najrozšírenejšie.

Pri výbere klimatizácie by sme si mali zodpovedať pár ďalších základných otázok:

1. Aký výkon klimatizácie potrebujem

Je rozdiel či potrebujem vychladiť miestnosť v rodinnom dome, bytovom dome alebo vo výškovej budove. Z hľadiska inštalácie rodinný dom predstavuje najjednoduchšie riešenie v umiestnení vonkajšej jednotky.

Výkon klimatizácie je najdôležitejší technický parameter, na základe ktorého si možno vybrať to správne zariadenie. Je dôležité, aby jednotka, ktorú si chcete kúpiť, mala správny výkon vzhľadom na priestor, ktorý treba vychladiť alebo vykúriť. Ak bude výkon príliš veľký, klimatizácia sa bude často zapínať a vypínať. Naopak, ak bude výkon príliš malý, klimatizácia bude v prevádzke nepretržite, čo prinesie vyššiu spotrebu energie s nízkou efektívnosťou. Orientačne si výkon klimatizácie môžete vypočítať podľa m2 priestoru, v ktorom sa bude klimatizačná jednotka nachádzať. Na 10 m2 klimatizovaného priestoru je potrebný 1 kW chladiaceho výkonu.

RozlohaVýkon
do 25m22,5 kW
25 - 40 m23,5 kW
40 - 60 m25 kW
viac ako 60 m26,8 kW a viac

Výkon klimatizácie ovplyvňuje niekoľko faktorov:

 • rozloha a objem miestnosti
 • orientácia miestnosti podľa svetových strán
 • rozmer a typ okien
 • počet osôb pohybujúcich sa v priestore
 • počet elektrospotrebičov
 • tepelná izolácia miestnosti

2. Klimatizáciu je potrebné správne umiestniť

Umiestnenie klimatizácie je veľmi dôležité. Vnútorná jednotka sa montuje do interiéru. Najlepšie umiestnenie je keď sa dá táto jednotka namontovať na obvodovú stenu a určite nie oproti gauču alebo posteli. Podstatné je si zodpovedať aj to, akú miestnosť potrebujete chladiť. Toto je dôležitý parameter pre hlučnosť jednotky – najmä u miestností na spanie. U nás nájdete klimatizácie, ktoré majú hlučnosť dokonca len 16 db, čo je pre ľudské ucho takmer nepočuteľné. Takéto umiestnenie kvôli tomu aby ste neboli vystavený priamemu prievanu. Každá klimatizácia je limitovaná dĺžkou prepojovacieho Cu potrubia. Preto je potrebné myslieť aj na umiestnenie vonkajšej jednotky. Vonkajšia jednotka sa montuje napríklad na balkón, fasádu, strechu alebo sa jednoducho položí na zem a čo najbližšie k vnútornej jednotke.

 

3. Aké ďalšie funkcie klimatizácie využijem

Dnešné klimatizácie vedia toho viac ako len chladiť, mnohé z nich majú aj množstvo inovatívnych funkcií ako:

 • kúrenie – dnešnú klimatizáciu využijete v prechodnom období aj na vykurovanie
 • ovládanie klimatizácie mobilom cez WIFI – požadovanú teplotu si viete nastaviť prostredníctvom smartfónu cez internet ešte pred príchodom domov
 • aktívne čistenie vzduchu – čistenie vzduchu od vírusov, baktérií, prachu…
 • zvlhčovanie a odvlhčovanie vzduchu – umožňuje upraviť vlhkosť vzduchu v miestnosti
 • dizajn jednotky – klimatizácia tiež môže pôsobiť ako dizajnový doplnok Vašej obývačky

Ak už ste odpovedali na tieto základné otázky tak si jednoducho v našom obchode pomocou vyhľadávacích filtrov môžete nájsť klimatizáciu vhodnú práve pre Vás. Môžete nás kontaktovať cez telefón na čísle 0919 277 122 alebo cez kontaktný formulár. Takýmto spôsobom si môžete objednať termín obhliadky kde príde náš technik a spolu nájdeme vhodné riešenie vašej novej klimatizácie.

KONTAKT

Potrebujete poradiť?

Neváhajte nám napísať! Radi vám odpovieme na akékoľvek otázky. V prípade záujmu vám zavoláme a dohodneme sa na obhlaidke priestorov a následne vám pripravím cenovú ponku.

  alebo volajte +421 901 909 909